Wersja do druku

42 strony: « < 36 37 38 39 40 41 42

Świeżynek
Dzień dobry.

W Łucznikach serii 400 (więc i w modelu 451), które były nieużywane przez dłuższy czas, ze zjawiskiem "zapieczenia" mechanizmu wyboru zygzaka spotkałem się kilkakrotnie. Objaw jest właśnie taki: dźwignia ustawienia zygzaka ani drgnie.

Najczęstsza przyczyna: Wskutek braku smarowania, wskutek użycia nieprawidłowego smaru lub wskutek zawilgocenia i powierzchownej korozji został zablokowany element wyglądający z góry jak kwadrat o boku 20 mm, umieszczony w metalowym "korytku". Z tym kwadratowym elementem jest połączona dźwignia wyboru zygzaka. Po zdjęciu górnej pokrywy widać to mniej więcej za dźwignią wyboru położenia ściegu "lewo-środek-prawo"

Rozwiązanie: Najpierw delikatnie, a potem mocniej postukać w ten element. Ja to robiłem wkrętakiem, pobijanym z wyczuciem młotkiem, możliwie płasko, czyli wzdłuż korytka, w tę stronę, w której w korytku jest wolne miejsce. Dla bezpieczeństwa może lepiej przykładać jakiś kołek z twardego drewna a nie wkrętak. Warto wcześniej potraktować to na krawędziach penetratorem takim jak WD-40 lub olejem maszynowym. Jak już drgnie i będzie możliwa zmiana położenia tego elementu w korytku, to trzeba to rozruszać (już tylko dźwignią zygzaka), wytrzeć w różnych pozycjach, naoliwić, powtarzać wycieranie i oliwienie aż wizualnie nie będzie tam brudu.

Chyba już trzy tak zablokowane Łuczniki serii 400 udało mi się uruchomić tą metodą.

Powodzenia.
Świeżynek
Bardzo dziękuję za odpowiedź, ale u mnie dźwignia od wyboru strony zygzaga działa normalnie. Mój problem odnosi się do dźwigni A na rysunku. Dźwignia B pracuje bez zastrzeżeń.

--- Ostatnio edytowane 2020-05-07 14:35:53 przez Pavi ---

A jednak udało się. Dziękuję Darku, Twój sposób okazał się bardzo pomocny i faktycznie, zapiekło sie strasznie.

--- Ostatnio edytowane 2020-05-07 15:10:48 przez Pavi ---

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
B A Dzwignia
Świeżynek
Dzień dobry.

O tym właśnie pisałem. Aby uruchomić dźwignię A (dźwignia szerokości zygzaka), trzeba odblokować kwadratową kształtkę, która jest wewnątrz maszyny zlokalizowana mniej więcej za dźwignią B (dźwignia wyboru lewo-prawo-środek). Kształtkę wskazuję czerwoną strzałką. Załączona fotografia pokazuje wnętrze Łucznika 466, ale specjalnych różnic nie ma.

Właśnie przeczytałem, że pomogło, zanim wysłałem tę wiadomość. Cieszę się. Ale może przyda się jeszcze komuś innemu, więc publikuję. Szkoda by było takiej ładnej fotografii ;-) Nawiasem mówiąc, zdjęcie jest z wnętrza maszyny mojej Najlepszej Teściowej Świata. Maszynę za zgodą właścicielki zawłaszczyłem wiele lat temu i pokochałem miłością odwzajemnioną. Maszynę. Łucznik 466 ever! Ale teściową rzecz jasna też...

D.

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!

42 strony: « < 36 37 38 39 40 41 42

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.