Wersja do druku

37 stron: « < 20 21 22 23 24 25 26 > »

Avatar użytkownika
Świeżynek
Dziękuję za odzew :) Przeczyściłam talerzyki, problem pozostaje. W zasadzie mam tak od samego początku, od pół roku kiedy kupiłam maszynę. Szew 3-nitkowy owerlokowy działa mi na ustawieniu igła lewa 3, górny chwytacz 9-max, dolny 6, długość ściegu 3. Powinno być 3-3-3 albo coś koło tego. 9 na górnym chwytaczu to trochę daleko od teoretycznej trójki. Czerwony chwytacz (i zółty też, ale mniej) za słabo trzymają nitkę moim zdaniem. I tak mam na różnych materiałach, od batystu i dżerseju po masywniejsze wełny. Chcę ustawić ścieg rulonowy 3-nitkowy na cienkiej tkaninie i nie idzie, nic nie roluje. Palec szerokości szwu ma być w pozycji S, ale jak próbuję na R to też kicha. Generalnie części ściegów nie udało mi się nigdy ustawić, a te co się udało, mają znacznie wyższe ustawienia chwytaczy niż wynika z instrukcji. Postanowiłam coś z tym w końcu zrobić. Szyć się niby da, ale co to za szycie. Do Lidla (sprzedawcy) dzwoniłam 3 razy w tym tygodniu; najpierw odesłali do Arki-Radom. Arka już nie serwisuje Singera, jak się dowiedziałam od pana serwisanta :beczy: a Lidl po dwóch kolejnych telefonach nie spieszy się z odpowiedzią co dalej. Masakra jakaś.
Czy tylko u mnie ta regulacja tak odbiega od tej instruktażowej? Na 9 dość swobodnie przesuwam nitkę na czerwonym chwytaczu, na żółtym też dużo luźniej niż na igłach.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
To wszystko, co piszesz, jest ciekawe.

Wyczyszczone naprężacze i nie jest lepiej? Jak naprężacz ustawisz jest na 9 - talerzyki są luźne, tak samo, jak przy ustawieniu na 0?

"Chcę ustawić ścieg rulonowy 3-nitkowy na cienkiej tkaninie i nie idzie, nic nie roluje. Palec szerokości szwu ma być w pozycji S, ale jak próbuję na R to też kicha."
Czy chodzi o "ścieg zwyczajny 3-nitkowy do tworzenia brzegu walcowego" ze strony 38 instrukcji. Która igła - prawa czy lewa brała udział w tej próbie?

Jakich używasz igieł, czy zalecanych przez producenta czy innych?

Czy dobrze nawlekasz owerloka od szpulki aż do stopki, prowadzisz przez wszystkie punkty, zachowujesz kolejność nawlekania? Naprężacze ustawione są na "0" przy nawlekaniu?

Jakich używałaś nici - takich samych na igłach i chwytaczach?

To podstawowe pytania. Jak coś mi nie wychodzi, sprawdzam wszystko po kolei, od szpulki do stopki.
(Kiedyś zsunęła się nitka ze szpulki i zahaczyła o stojak. Długo ustawiałam naprężenie bez sukcesu, aż odkryłam, co jest nie tak).

--- Ostatnio edytowane 2016-04-30 01:15:50 przez Fides ---
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
: )

--- Ostatnio edytowane 2016-04-30 02:58:39 przez Fides ---
Avatar użytkownika
Świeżynek
Jak naprężacz ustawisz jest na 9 - talerzyki są luźne, tak samo, jak przy ustawieniu na 0?
nie tak samo, lekko zwiększają naprężenie, ale zdecydowanie łatwiej nić sunie niż na talerzykach igieł. Uczciwie wyczyściłam talerzyki :)
"Chcę ustawić ścieg rulonowy 3-nitkowy na cienkiej tkaninie i nie idzie, nic nie roluje. Palec szerokości szwu ma być w pozycji S, ale jak próbuję na R to też kicha."
Czy chodzi o "ścieg zwyczajny 3-nitkowy do tworzenia brzegu walcowego" ze strony 38 instrukcji. Która igła - prawa czy lewa brała udział w tej próbie?
Jakich używasz igieł, czy zalecanych przez producenta czy innych?

igły producenta, dokupiłam sobie grubości 2022/80 i 90, teraz założona 80, wcześniej 90, nie zauważyłam różnicy w wiązaniu ściegu. Igła lewa założona, więc szerszy ścieg. Nici Basic, więc chyba krzywdy nie powinny robić. Mamy inne instrukcje, u mnie w papierowej nazywa się to ścieg 3-nitkowy rulonowy str 45, dopasowania podane są osobno dla lewej i w osobnej tabeli dla prawej igły, zakładam więc że ścieg na lewej igle powinien jakoś wyjść, a z tymi ustawieniami co w instrukcji (palec szerokości ściegu S, długość 2-4, średni materiał, chwytacz niebieski 5, czerwony 0, żółty 8.5) wychodzi totalna kicha, próby robię na dość cienkim płótnie bawełnianym. (To nie jest ścieg 3-nitkowy rulonowy górnego chwytacza str 47 z ustawieniem palca szerokości na R i możliwą wyłącznie zieloną igłą). Problem polega na tym że w każdym ściegu naprężenia chwytaczy są inne niż podaje instrukcja, a tam gdzie powinny być wysokie (6-9) w ogóle nie udaje się ustawić ściegu.
Czy dobrze nawlekasz owerloka od szpulki aż do stopki, prowadzisz przez wszystkie punkty, zachowujesz kolejność nawlekania? Naprężacze ustawione są na "0" przy nawlekaniu?
Jakich używałaś nici - takich samych na igłach i chwytaczach?

Dobrze nawlekam, na zerowym naprężeniu, kolejno punktami i kolorami, raczej kumam jak się powinien wiązać ścieg, bo jak źle nawlekłabym to wiem jakie są objawy :) Poza tym zanim zapytałam, przegrzebałam tutejsze forum i net, więc podstawowe przyczyny złego wiązania, wynikające np. z nieprawidłowego nawlekania, mam raczej rozpracowane :) Najbardziej zużytą częścią mojej maszyny jest instrukcja. Nici mam zawsze te same na igłach i chwytaczach. Nawet jeśli założę do testów inne (lidlowe owerlokowe albo amandy arena do normalnych maszyn) na któryś naprężacz to też nie widzę specjalnej różnicy.
Jak nić się zaplącze o stojak albo coś źle nawlokę albo źle ustawię to jest totalny strajk maszyny, wtedy wiem że zrobiłam coś źle. Nawlekam ją niemal z zamkniętymi oczyma. A tymczasem mam stały, wkurzający problem z naciągiem chwytaczy przy moim najprostszym podstawowym ściegu 3-nitkowym overlokowym. Na cienkich materiałach jest gorzej, na grubszych mniej to przeszkadza. Generalnie to jedyny bezpieczny ścieg, który jeszcze udaje się ustawić (górny chwytacz ma naciąg na maxa zamiast na 3). W ogóle mam wrażenie że grubość igły i rodzaj nici nie zmieniają aż tak drastycznie możliwości ustawienia maszyny.
Wrrr, dziś był 4 telefon do lidla i znowu rada żeby się zwrócić do Arki po serwis. Nie widzą moich poprzednich zgłoszeń; zastanawiam się jak działa ta ich obsługa klienta. Mam poczekać kilka dni aż się zastanowią kto może serwisować maszynę, puszcza mi cierpliwość.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Wypróbowałam ścieg 3 nitkowy rulonowy. Mogę teraz ze ścinków zrobić poduszkę ; ) Na początku zabrakło mi skali w żółtym naprężaczu, zmniejszyłam pokrętłem szerokość (ściegu) szwu na 3,5 i było prawie dobrze. Wyczyściłam naprężacz ponownie i jest nieźle.
Dla prawej igły najlepszy efekt uzyskałam przy ustawieniach: Z-4, P-1, Ż-9.5 czyli maximum.
Dla lewej igły najlepszy efekt uzyskałam przy ustawieniach: N-4, P-0, Ż-9.
Obie igły pracowały przy ustawionej szerokości 3,5 i długości ściegu 3, palec szerokości ustawiony na szwu S).

(kolory naprężaczy: N - niebieski (igła), Z - zielony (igła), P - pomarańczowy (chwytacz), Ż - żółty(chwytacz ))

Jutro dodam zdjęcia moich prób. Jeśli możesz pokazać swoje próby, prawą i lewą stronę, byłoby dobrze.




--- Ostatnio edytowane 2016-05-01 16:51:23 przez Fides ---
Avatar użytkownika
Świeżynek
(...)szerokość (ściegu) szwu na 3,5
(...)Dla lewej igły najlepszy efekt uzyskałam przy ustawieniach: N-4, P-0, Ż-9.
Obie igły pracowały przy ustawionej szerokości 3,5 i długości ściegu 3, palec szerokości ustawiony na szwu S).
O, dzięki serdeczne! Na tych samych ustawieniach co podajesz, tylko na lewej igle N-4, P-0, Ż-9, szerokość 3,5, długość 3, palec S: pokazuję na drugim zdjęciu, tam gdzie ostrze nożyczek, tam wierzch tkaniny. Też jeszcze raz przejechałam złożoną krawędzią szmatki wnętrze naprężacza wcześniej.
Dla porównania pierwsze zdjęcie, ścieg 3-nitkowy owerlokowy, na lewej igle N-3, P-max. powyżej 9, Ż-5,5 a reszta ustawień taka sama.
No rulonowy to raczej mi nie wyszedł :(

--- Ostatnio edytowane 2016-05-01 22:57:11 przez oldnanny ---

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
--- Ostatnio edytowane 2016-05-01 19:58:13 przez myszek67 ---

--- Ostatnio edytowane 2016-05-01 19:59:22 przez myszek67 ---

--- Ostatnio edytowane 2016-05-02 16:59:37 przez myszek67 ---

--- Ostatnio edytowane 2016-05-02 17:02:01 przez myszek67 ---

--- Ostatnio edytowane 2016-05-02 17:02:51 przez myszek67 ---

--- Ostatnio edytowane 2016-05-02 17:03:11 przez myszek67 ---
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Avatar użytkownika
Stara Gwardia

37 stron: « < 20 21 22 23 24 25 26 > »

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.