Wersja do druku

62 strony: « < 56 57 58 59 60 61 62 >

Avatar użytkownika
Szpec od maszyn
Jak jesteśmy w temacie Singera mam pytanie. Czy to jest maszyna tej marki? Mam zdjęcie logo :) Jezlei nie Singer to co?
Nie znam marki maszyny widniejącej na zdjęciach, ale na 100% nie jest to Singer.
Avatar użytkownika
Szpec od maszyn
Witam serdecznie Panie i Panów...

Mam prośbę - odziedziczyłem maszynę singera, ponoć sprawną. Brakuje jej jednak takiego "łożyska" na szpulkę z nitką.. Czy ktoś może mi powiedzieć, jakiego modelu/typu mam szukać i gdzie?

No i oczywiscie pytanie - czy ten model maszyny jest jakoś identyfikowalny?
Dzięki za ewentualną pomoc:)
Na zdjęciach widać maszynę marki Singer model 66, litera C na początku nr fabrycznego świadczy że została wyprodukowana w największej z niemieckich fabryk Singera w Wittenberdze. Niestety w wyniku II wojny światowej nie zachowały się katalogi umożliwiające datowanie maszyny z tej fabryki. Na zdjęciu widać, że maszyna jest kompletna, brakuje jedynie szpuleczki z nicią dolną, ale to jest jedynie osprzęt. Bębenek w tej maszynie jest wykonany ze stopu aluminium i jest na swoim miejscu - do niego wkładamy szpuleczkę z nicią dolną, nić zaczepiamy o wycięcie.

PS. Maszyna ma niski numer fabryczny, w przybliżeniu można datować rok produkcji na 1906 -1908.

--- Ostatnio edytowane 2018-08-25 10:52:59 przez bogdan ---
Avatar użytkownika
Świeżynek
jakłucznik - dzięki wielkie za pomoc. Przechodzę teraz internetowy kurs budowy Singera 66 :)

Szukałem informacji o tej serii C i chyba mam egzemplarz, który sobie przywłaszczył w 1945 roku jakiś radziecki sołdat :D
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
No to ciekawą historię ma Twój Singer... Podejrzewam że sołdata suszyło i zrobił "machniom" za spirit:):). A tak poważnie - cieszę się że zidentyfikowałeś maszynę. U mojej córki jest Singer mojej teściowej. Działający, szyjący - ale używany awaryjnie gdy zajdzie potrzeba. Ma numer C842942. Według mojego rozeznania jest to model 15K, wyprodukowany w 1923 r.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Chodzi mi coś po głowie w związku z tą maszyną Szymona871.Zakłady produkujące maszyny do szycia produkowały też maszyny do pisania a na tabliczce jest wizerunek Hermesa :mysli: może to fałszywy trop,nie daje mi to spokoju i tak sobie drenuję internet w tym temacie zamiast spać :glupek:
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Kochani moi! Pół godziny temu przywiozłam z wygnania najstarszą maszynę w mojej rodzinie, Singer o numerze: C3 732004. Należała do mojego ojca. Ostatni raz była używana ze 26 lat temu... W tej chwili jest przede wszystkim bardzo brudna, ale koło zamachowe porusza igłę, jakieś wichajstry, chyba do nawijania nici na szpuleczkę, chodzą...
Wiem już (nie muszę mówić, że stąd) że została wyprodukowana w Wittemberdze, ale kiedy?
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Trudno będzie znaleźć datę, bo były produkowane od 1908 do kiedy Rosjanie nie wkroczyli do fabryki (http://ismacs.net/singer_sewing_machine_company/serial-numbers/singer-sewing-machine-serial-number-database.html). Mnie się udało znaleźć numer seryjny i wiem, że Singer mojej babci miał tyle lat co ona.
________________________________________________________
Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Dziękuję ikk. Do tej strony już dotarliśmy, miałam nadzieję, że ktoś stąd trafił w międzyczasie gdzieś, gdzie jest więcej informacji... No nic, będę musiała odpuścić, pewnych spraw się nie przeskoczy.
Maszyna chyba jest sprawna, igła leciutko wchodzi pod spód, transporter przesuwa materiał (no dobra - szmatkę) w przód lub w tył, zależnie od ustawienia dźwigni, ustrojstwa do nawijania nici na szpuleczkę działają... Niesamowicie miło brzmi ta maszyna, gdy poruszałam kołem zamachowym.Pamiętam ten dźwięk z dzieciństwa. Szkoda, że elektroniczne inaczej "Śpiewają"...
Kolejna maszyna, z którą trudno będzie mi się rozstać, ale na pewno to zrobię.
Dziękuję wszystkim!
Jak ją trochę ogarnę, wrzucę zdjęcia.
Avatar użytkownika
Świeżynek
Parę wniosków po kilku dniach użytkowania maszyny Singer 4432.
Gdyby różnica w cenie była większa to pewnie byśmy wzięli tańszą 4423.
Ponieważ pedał dosyć ostro reaguje, to robimy czasem na początek kilka obrotów ręcznie, ale trochę wprawy i to z czasem nie będzie potrzebne.

Przy okazji zakupiliśmy dodatkowy komplet budżetowych stopek produkcji wietnamskiej za 59zł plus wysyłka. Oprócz wielu małych stopek w komplecie była stopka krocząca oraz uchwyt MATIC.
Co ciekawe ten uchwyt MATIC niby pasuje, ale przy jego użyciu otwór w stopkach nie leży w linii z otworem w płytce i koliduje z igłą.
Poza tym jedne stopki pasują idealnie, ale niektóre chyba będę musiał podpiłować aby igła przypadkiem nie zawadziła przy szybszej pracy - ot widać taki rozrzut jakości.
Niepokoi mnie plastikowe mocowanie stopki kroczącej i stopki do cerowania/haftowania - ot kolejny efekt posiadania budżetowych zamienników.
Czy oryginalne stopki singera do haftowania mają też plastikowe mocowanie?

Czekamy na dodatkowy bajer - czyli stopkę do haftowania rozetek.

Zamówiliśmy szpuleczki dolne - jak przyjdą to je przetestujemy czy pasują.
Ogólnie w tym względzie na Allegro panuje bałagan i sprzeczne opisy - "najlepsza" była aukcja pod tytułem "Szpulki Singer" a w opisie napisane że nie pasują do maszyn Singer.

Myślałem, że ogranicznik nawijania szpulki zupełnie wyłącza silnik - ale on działa raczej jak hamulec.
Przy ściegu prostym zmiana szerokości ściegu po prostu przesuwa igłę w lewo.
Przy trybach elastycznych (Stretch?) S1 i S2 jest stała długość ściegu - czyli około 2,5mm

Fabryczny pokrowiec to taka fizelina, jak jednorazowe kapcie w jakimś hotelu albo SPA.
W wielu opisach nie ma informacji o oświetleniu - maszyna ma wbudowane jednopunktowe oświetlenie LED.
Dźwignia opuszczania stopki faktycznie plastikowa - ale to jakiś porządny "mięsisty" plastik.


Trochę w ciemno kupiliśmy igły:
Igły maszynowe SINGER 2045 No 90 STRETCH 10 szt (7502844721)
Igły maszynowe półplaskie SINGER 2020 No 90 10 szt (6941287233)
Igły maszynowe półplaskie SINGER 2020 No 80 10 szt (6941287506)
Igły maszynowe SINGER 2045 No 100 STRETCH 10 szt (7502845322)
PODWÓJNE IGŁY DO MASZYN ŁUCZNIK 2028 PÓŁPŁASKIE

Zobaczymy jakie pasują.

Będę szył takie coś:
https://allegro.pl/oferta/eko-skora-material-tapicerski-obiciowy-krem-6939876205?snapshot=MjAxOS0wMy0yOVQxNzo0MTozMy42MDNaO2J1eWVyO2Q1NTJhNTA2NzkzNWNjMmE1ZjE5ZTM3NjYzNjAzNzc0NmJhZDk1OGQwMWU1N2I1NjA5NGU4Y2NiM2I0OWY5YjQ%3D
Którą igłę wybrać i jaką nić użyć? do tego materiału?


Przy okazji starego postu:
Jestem od dwóch godzin nieszczęśliwą posiadaczką stopki JANOME do ściegu owerlokowego i nie pasuje :( Igła uderza w miejsca czerwonych kropek (środkowe zdj) Może coś robię nie tak, ale ze stopką dołączoną do maszyny (zdj 3) ścieg jest ok, tylko wąski na 4-5mm. Zamówiłam stopkę ze zdj nr 1 z literką M jest trochę inna, ale obawiam się, że będzie ten sam problem... Pomocy...

Mamy podobną do tej ostatniej po prawej na tych zdjęciach. (ale naszą chyba podpiłuję, bo ma zbyt mały margines błędu.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Adam W
2019-04-03 15:22:39 "Przy ściegu prostym zmiana szerokości ściegu po prostu przesuwa igłę w lewo". Adam W, ścieg prosty nie ma szerokości. Zapewne chodzi Ci o zygzak.

62 strony: « < 56 57 58 59 60 61 62 >

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.